top of page
  • Writer's pictureReTi

Pruudipärja või pruudikimbu mahamängimine...

Räägime pisut erinevatest võimalustest, kuidas pulmapeo lõpus on võimalik abiellumisjärg anda edasi järgmisele paarile.

Seda kommet võib pisut seostada vanade eestlaste tanutamisega. Nimelt ei peetud pruuti sel ajal noorikuks enne, kui tema peast võeti pärg või loor ning asendati see tanu vm naise peakattega.

See komme asendus eelmisel sajandivahetusel pruudipärja mänguga, mis on lõbus ringmäng. Kõik vallalised naised ning mehed moodustavad ringi, mille keskel on noorpaar ning rõõmsa laulu saatel valitakse uus pruutpaar. Sealjuures asetatakse väljavalitutele pähe pärjad (võib ka uuele pruudile loori ja peiule kaabu pähe asetada - mõningates pulmades liiguvad need ka ringiga järgmisse pulma, kus need taas edasi kingitakse - vahel lisatakse ka pruutpaari nimi, mis näiteks kaabu sisse kirjutatakse).

Kipslille pärg

Pruudipärja laulu leiad siit:


Me pruudipärga punume,

seks toome kokku lilli.

Ja tantsule teid saadame,

sel kenal pulma pillil.


Ilus, haljas,

ilus, haljas pruudi pärg!

Ilus, haljas,

ilus, haljas pruudi pärg!


Meil aias kasvas kaunis kee,

küll mirte igasugu.

Kus viibib nüüd me peiuke,

kas meist ei pea ta lugu.


Ilus, haljas,

ilus, haljas pruudi pärg!

Ilus, haljas,

ilus, haljas pruudi pärg!


Pruut ketras seitse aastat need

kuldlõngad värtnal valmis.

Ja ebemed nii peeniksed,

ta ehteks kudus valmis.


Ilus, haljas,

ilus, haljas pruudi pärg!

Ilus, haljas,

ilus, haljas pruudi pärg!


Kui seitse aastat mööda sai,

siis tuli koju peiu.

Ja et ta pulmad kaasa tõi,

siis pärib pärja neiu.


Ilus, haljas,

ilus, haljas pruudi pärg!

Ilus, haljas,

ilus, haljas pruudi pärg!


Tänasel päeval on väga levinud järgmised pruudikimbu mahamängimise versioonid:

Pruudikimbu mahamängimine

Fotograaf Liis Tamra

  • Kimbu viskamine vallalistele - pruut viskab kimbu tema selja taga seisvatele vallalistele naistele. Võimalik on visata pruudikimp, kuid kuna see on spetsiaalselt pruudile selleks päevaks tehtud ning selles on talletunud kogu pulmapäeva emotsioonid ning lugu, siis on võimalik tellida heitmiseks ka eraldi kimp, mis imiteerib pruudikimpu, seal on kasutatud samu värvitoone ning lilli. Vahel on ka nii, et soovitakse rõõmustada rohkemaid sõbrannasid, siis oskavad kogenud floristid valmistada ka sellise kimbu, mis lennates jaguneb 3-5ks väiksemaks kimbuks. Nii on rõõmu ja põnevust rohkem. 🤗 Ka peigmees saab oma sõpru üllatada, kui viskab sarnaselt pruudile näiteks sukapaela poissmeeste sekka või hoopistükis tennisepalle, millest ühe sees on peidus sõrmus (võimaldab kohe teha abieluettepaneku ☺).

  • Paeltega jagatav kimp - selleks puhuks on kindlasti vaja tellida eraldi väiksem pruudikimbu analoog, millele florist kinnitab valmistamise käigus õige arvu paelu, mis peaksid olema piisavalt pikad (vajalik teada vallaliste naiste hulka pulmapeol). Vaid üks paeltest on reaalselt pruudikimbu külge seotud, teised paelad on lihtsalt kimbu varreosa ümber ning pruut hoiab neist kinni. Tähtis on, et keegi ei saaks aru, milline pael on kinnitatud. Igale mängus osalejale jagab pulmaisa ühe paela ning kui pruut oma otsad lahti laseb, selgub see üks, kes kimbu endale saab. Mulle endale väga see variant meeldib, kuna fotograaf saab väga kaunid pildid sellest momendist.

  • Pruudikimbu kinkimine - pruudikimp on võimalik ka peo lõpuosas ära kinkida. Selleks sobivad paljud inimesed: parim sõbranna, õde, ema, tädi, ristiema, vanaema või keegi, kes on pruudile tema elus või pulmapäeval kõige olulisem.

  • Pruudikimbu oksjonile panek - oksjon on üks pulmapeo mängudest, mida laialdaselt kasutatakse. Seega pruudikimp (või miks mitte ka siin kasutada analoogkimpu) on väga eriline ese, mida oksjonil müügiks pakkuda. Siin võivad pakkuda loomulikult kõik külalised.


Kuna aga iga pruutpaar on erinev, siis tänasel päeval võib olla loov ning leida hoopis uue ja põnevama variandi, kuidas pruudikimpu või pärga maha mängida.

Palju loovaid mõtteid ja armastust!

Sinu ReTi ❤

Pulmakorraldaja pulmade organiseerimine

bottom of page