top of page
  • Writer's pictureReTi

Pruudikimp - milline ja milleks...


Romantiline pruudikimp

Naised on iluloojad ja hoidjad - juba loomult. Tavaliselt armastavad nad lilli ja taimi enda ümber - see muudab nende kodu ja aia hubasemaks ning romantilisemaks. Seejuures ei ole mingi ime, et pruudikimp on tänasel päeval pruutide üks olulisemaid ehteid, mida valitakse hoolega ja aegsasti. Ometi on see Eesti traditsioonides suhteliselt uus asi. Läbi ajaloo rännates on aga võimalik näha, et pruudikimbu traditsioon on alguse saanud juba väga vanast ajast ning selle tähendus on erinevatel aegadel olnud erinev.

Teeme väikese rännaku:

  • Kõige vanemad märked, mida leidsime, pärinevad Vanast Roomast. Sel ajal olid pruudid üldjuhul väga lihtsasse valgesse riietatud, kuid ometi oli kimbul oma tähendus - tavaliselt korjas pruut lilled endale ise ning eelistas lõhnavaid ürte/taimi, mis sümboliseerisid pruudi truudust ja viljakust. Mõned taimed, mida eelistati: majoraan (armastuse sümbol), rosmariin (ustavus), lavendel (pühendumus), salvei (pika eluea sümbol), mürt (puhtus ja viljakus).

  • Keskaegsed pulmad olid pigem vajaduspõhised mitte armastusel põhinevad.

Huvitav pruudikimp

Pruutkleidid valmistati värvilisest kangast, sealjuures oli väga populaarne toon sinine, kuna usuti, et see sümboliseerib puhtust. Sel ajal armastati lõhnavaid ürte ning lilli, millest koosnes ka pruudikimp, kuna see pidi täitma parfüümi rolli. Levinud oli ka komme, kus külalistele jagati kimpe, et peita kehaaroome. Sellest ajajärgust pärineb algne komme visata pruudikimp vallalistele neidudele - väga populaarne oli näpata pruutkleidist või kimpust tükikesi, et pruudi õnnest osa saada.

  • Pruudikimp ja lillede tähenduslikkus oli väga iseloomulik viktoriaanlikule perioodile. Inglismaal olid lilleaiad väga populaarsed ning samuti lillede keel. Pruudikimbuga võis saata sõnumi oma sugulastele, sõbrannadele ja ka peigmehele. Kuninganna Victoria lisas oma pruudikimpu mürdioksakese - seda kommet kasutatakse siiani kuninglikes Inglismaa pulmades.

  • Lillede tähendusi:

roos - armastuse sümbol (punane - lõõmav armastus, valge - puhtus/süütus, kollane - sõprus, roosa - imetlus/rõõm, oranž - energilisus/kirg)

valge orhidee - naiselikkus/hea maitse

gerbera - rõõmsameelsus

pojeng - romantika, hea õnn, majanduslik õitseng, õnnelik abielu, kuid samas ka vaoshoitus, ujedus

rukkililled - ergutavad suhteid

karikakar - puhtus, süütus, siiras armastus

meelespea - meenutus lõputust ja tingimusteta armastusest

tulbid - armastusavalduse õied

nartsissid - uus algus, heldus, hea õnn

liilia - majesteetlikkus, hingepuhtus ja süütus

Talvine pruudikimp

Tänasel päeval on pruudikimp kasutusel eelkõige kauni ehtena, mis kaunistab pruuti. Meie traditsioonides on olnud komme, et pruut kaunistab oma iluga tulevast abikaasat ning peigmees kingib tulevasele naisele pruudikimbu pulmapäevaks. Pruudikimp on aga nii tähtis ese, et selle valimist peigmeestele enam ei usaldata. Pulmapäevaks valitud kimp peaks sobituma pruudiga, tema kleidi ning pulmateemaga. Olulised on nii värv, lilled kui ka kuju. Paljud professionaalsed floristid soovivad näha enne kimbu tegemist nii tulevast pruuti kui tema kleiti, et valmistada kaunilt sobituv kimp. Ka peigmees ehitakse rinnanõelaga, mis kopeerib väikeses võtmes pruudikimpu. Pruudikimbu lilled peavad kindlasti olema kvaliteetsed ning õigesti hooldatud ja korralikult vett saanud, kuna pruudikimp peab vastu pidama terve pika päeva. Lisaks on floristidel veel palju nippe, kuidas säilivust parandada ning aidata kimbul vastu pidada ning vormi säilitada :)


Üldlevinud kimbukujud on ümar, kaskaad ehk allapoole rippuv ning vabama kujuga boho, samas on erinevaid fantaasia võimalusi.Kõige levinumad lilled, mida kimbus kasutatakse on kindlasti roosid, kuid ka pojengid ning rahvuslikud lilled. Tänasel päeval on populaarsed ka erinevatest rohelistest materjalidest (näiteks erinevad eukalüpti oksad) valmistatud kimbud, kus õisi kasutatakse vähe või üldse mitte. Samuti koguvad tuntust pamparohi ning kuivatatud ja eksootilised taimed. Inglismaal on väga levinud vabamad ja suuremad kimbud, mis vaikselt ka meieni hakkavad jõudma, kuna on oma looduslähedusega meile südamelähedased. Sellistes kimpudes kasutatakse erinevaid õisi ja materjale - oluline on siiski rütm ja harmoonia.

Pruudikimp peaks kindlasti sobituma ka ehetega, mida pruut kannab - kui need on pärlid, siis võiks lisada pärleid ka kimbule, kui pulmateemas kasutatakse palju pitsi, saab seda kasutada pruudikimbu varreosal jne. Tähtis on, et kõik omavahel sobituks ning harmoneeruks!

Ja viimaks veel üks oluline tähelepanek - pruudikimpu tuleks hoida puusa kohal, mitte kõrgemal - nii kaunistab ta pruuti kõige enam.


Imelisi valikuid ning voolavaid ideid!


Sinu ReTi ❤Pulmakorraldaja pulmade organiseerimine

bottom of page